iPhone XS mi, yoksa iPhone XR mı?

iPhone’ların son modelleri XS ve XR nihayet Türkiye’de de satışa sunuldu. Peki satın alacaklar hangisini tercih etmeli? TeknoArea ekibi iki modeli karşılaştırdı:

En çok merak edilen modellerin başında yüksek satış fiyatıyla gündeme gelen iPhone XS ve iPhone XS Max vardı ve açıkçası yurt dışında olduğu gibi öncelikli olarak bu modellerin Türkiye’de satışa çıkması bekleniyordu. Ancak Apple Türkiye, bir sürprizle iPhone XR modelini de satışa çıkardı. Yani Apple, aynı anda üç farklı yeni iPhone modeliyle birlikte Türkiye’deki tüketicilerin karşısında.

Dolayısıyla birçok teknoloji meraklısının aklına “Ne farkları var?” sorusu geldi. Özellikleri ve tasarımı bakımından farklı taleplere cevap verebilmek üzere geliştirilen bu üç modeli satış fiyatları arasında özellikle Türkiye’de ciddi fark var. Ancak teknoloji ve özellikleri arasında çok büyük bir fark yok. Biz de XS ile XR modelleri arasındaki farkları gözden geçirdik:

Biri “OLED”, diğeri “LCD”: iPhone XR’ın genel olarak XS modellerinden farkı ekran. 6.1 inçlik tek seçeneği bulunuyor. Ayrıca “OLED” yerine “Liquid Retina” adındaki LCD ekran teknolojisi kullanıyor. OLED teknolojisi siyahların daha siyah görünmesiyle öne çıkıyor. LCD ile arasındaki farkın ne kadar hissedildiği tartışmaya açık. XS modelinde 5.8 inç, XS Max modelinde ise 6.5 inçlik ekran yer aldığını belirtelim.

(iPhone XR)

2500 TL fiyat farkı: iPhone XR, Apple’ın yeni sunduğu modeller arasında en ekonomik olanı. XR’ın satış fiyatı 7399 TL’den başlıyor. XS’te ise bu rakam 9899 TL. Yani 2500 TL fark var. XS Max almak isterseniz bu fiyat 10799 TL’den başlıyor, 13999 TL’ye kadar çıkıyor.

Çift mi, tek mi?: XS modellerinde çift kamera yer alıyor. XR’da ise tek kamera mevcut. Peki bu büyük bir dezavantaj mı? İhtiyaca göre değişir diyebiliriz. Çünkü Apple, çift kamera ile tek kamera arasındaki farklı yazılımlarıyla başarılı bir şekilde çözmüş. Örneğin; XR’da tek kamera olmasına rağmen Portre modu bulunuyor. Çift kameranın farkı ise optik sabitlemede ve optik yakınlaştırmada ortaya çıkıyor.

İşlemcileri aynı: İki modelde de aynı işlemcilerin bulunması dikkat çeken bir detay. A12 Bionic Chip’in içinde saniyede 5 trilyon işlem yapabilen 8 çekirdel mimarili işlemci bulunuyor. Bu 8 çekirdeğin 4’ü ise verimlilik üzerine inşa edilmiş. Yani daha az şarj harcaması için.

(iPhone XS Max)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir