PC Hızlandırma Teknikleri – Yöntemleri – Yolları

1- AVAST

Antivirüs programları olmazsa olmazların arasında yer alır. Format atmanız durumunda ilk kurulması gereken yazılımların başında gelir. Anti-virüs programları bilgisayarı yavaşlatmamalı, güncel virüsleri koruyabilecek veritabanına sahip olmalıdır. Tam burada anlık koruma sağlayan Avast! imdadımıza yetişiyor. Kullanışlı ve ücretsiz yapısıyla rakipleri arasından sıyrılıyor. Avast, Çek Cumhuriyeti merkezli bir şirkettir.

Avast’ı hemen indirip, başlangıç arayüzü taraması yapın! https://www.avast.com/tr-tr/index

Alternatif Antivirüs Programları : BitDefender ya da Trend  Micro. Bu yazılımların ücretsiz deneme sürümlerini indirerek sistem taraması yapabilirsiniz. Sadece 1 tane anti-virüs programı kullanmalısınız.

2- Malwarebytes Anti-Malware

Bilindiği üzere anti virüs programları malware isimli zararlı yazılımları engelleme konusunda başarısızdır. Bilgisayarımızı tıpkı virüsler gibi yavaşlatan ve çok yaygın olan malware yazılımlarından nasıl koruyabiliriz? Üst üste en iyi anti-malware programı seçilen Malwarebytes’i  “Efendim.xyz” ekibi olarak tavsiye ediyoruz. Bu program Avast ile beraber başlangıçta otomatik olarak çalışmaktadır. Unutmayın bilgisayara girecek virüsü engellemek, bulaşmış olan virüsü silmekten çok daha kolaydır. Bu nedenle anlık olarak koruma sağlamaları büyük önem arz eder.  İndirme linki :  https://www.malwarebytes.com/

Bakım Onarım ve Antivirüs Programları

3- Advanced Systemcare

Systemcare, yavaşlayan bilgisayarları bir tıkla eski hızına kavuşturan muhteşem bir bakım – onarım programıdır. Bu program kayıt defterini temizler & onarır, kalıntı çöp dosyaları siler. Ve diğer birçok özelliğiyle sisteminizi en iyiler. Ayrıca program içerisindeki küçük araçlarla beraber internetinizi hızlandırabilir, casus yazılımlara karşı cihazınızın açıklarını kapatabilirsiniz. Programın yanında ek olarak Disk birleştirme, Driver Booster (driver otomatik güncelleme) ve iobit uninstall (programları tamamen silmek) gibi küçük programlar da bulunmaktadır. Bu nimetlerden faydalanmanızı ısrarla önermekteyim. Disk birleştirmek, bilgisayarı hızlandırmanın programsız en kestirme yoludur.

4- AdwCleaner

AdwCleaner, adware yani reklamları temizleme yazılımıdır. Tarayıcılara bulaşan ve anasayfalarımızı değiştiren toolbar gibi eklentileri bu programla silebilirsiniz. Tarama yapıp akabında programı kaldırmanızı tavsiye ederim. http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/

5- HijackThis

380 KB olup kurulum gerektirmeyen Hijackthis, arkaplanda çalışan araçları tespit eder ve silmenize olanak sağlar. Not defteri şeklinde açılan logu http://www.hijackthis.de/ adresine yapıştırarak silmeniz gereken kutucukları öğrenebilirsiniz.Ayrıca Bakınız :   “iOS 10 indirilirken bir hata oluştu” Sorunu ve Çözümü

6- Rkill

Virüs programlarının silemediği zararlı yazılımları kökten temizleyen güçlü bir programdır. Başlangıç programlarını komut istemi üzerinden taramaktadır, güvenli modda çalıştırılması tavsiye edilmektedir. ComboFix yerine windows 10 işletim sistemini de destekleyen rkill ile kurulumsuz  tarama yapabilirsiniz. http://www.bleepingcomputer.com/download/rkill/

7- Destroy Windows 10

Windows 10’un gereksiz ve casus uygulamalarını kapatmak, %100 disk sorununu çözmek için bu basit aracı indirin ve bir kez çalıştırın.
https://github.com/Nummer/Destroy-Windows-10-Spying/releases

8- DriverPack Online

Bu portable (kurulum gerektirmez) program ile driver sürücülerinizi tek tıkla otomatik güncelleyebilirsiniz.  Stabil, hızlı ve sorunsuz! Dikkat etmeniz gereken tek şey yazılımlar bölümüne gelerek 360 security gibi ek reklam yazılımların tikini kaldırmanız.

Bu programlar dışında yapmanız gerekenler;

1- Disk temizlemeyi başlatabilirsiniz (Başlat çubuğuna yazarak erişebilirsiniz)

2- Program ekle kaldırdan kullanmadığınız oyun ve programları, bilmediğiniz yazılımları kaldırabilirsiniz.

3- Çalıştıra msconfig yazarak başlatma sekmesinden, açılışta başlatılan programların tikini kaldırabilirsiniz. Böylece bilgisayarınız daha hızlı çalışacak ve ram-işlemci gibi birimlere yük binmeyecektir.

4- Yine başlat > çalıştır > cmd > (C:\Windows\System32 içerisinde cmd.exe’yi yönetici olarak çalıştırın) aşağıdaki komutları tek tek girin. Bu kodlar sırası ile disk sorunlarını tarar, windows bozuk dosyaları düzeltir, güncelleme sorunlarını onarır – sistem performansı yükseltir, silinmiş dosyaları kalıcı olarak kaldırır ve internet dns önbelleğini temizler..

chkdsk /r /f

sfc /scannow

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth

DISM.exe /Online /Cleanup-image /RestoreHealth

cipher/w:c

ipconfig /flushdns

Ekstra Olarak:

Dism.exe /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

Dism.exe /Online /Cleanup-Image /SPSuperseded

Bu adımlardan sonra bilgisayarınız inanılmaz derecede hızlanacak, 18’lik çıtır kız ayarına gelecektir. İlk günkünden hızlı bilgisayalar için, deneyin…

Not :  Birden fazla virüs programı kullanmak sakıncalıdır. Ayrıca çok sayıda bakım-onarım programı faydanın aksine zarar verebilir. Mesela Systemcare varken ccleaner yüklemek gereksiz olacaktır çünkü aynı işlemi hatta daha fazlasını ilgili program yapmaktadır.

Yazımızın sonuna geldik, esenle kalın! Sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir