Yerli Siber Kalkanımız AHTAPOT nedir? Ne işe Yarar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Milli Siber Kalkan Yazılımı AHTAPOT nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Geliştirdiğimiz ‘Ahtapot’ yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi.” sözleriyle açıkladığı Yerli Siber Kalkan Ahtapot Yazılımı nedir?

Yerli Siber Kalkanımız Olan Ahtapot, Milli İşletim Sistemi PARDUS için programlandı.

Derinlemesine savunma için ihtiyaç duyulan siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği bir sistem olan Ahtapot, kuvvet komutanlıklarından birinin karargahına yönelik gerçekleştirilen siber saldırıya geçit vermedi.

NATO’dan tam not aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahtapot’un siber saldırıyı başarıyla engellediğini ve NATO tatbikatına dahil edildiğini söyledi.

Kritik birçok kurumun bilişim sistemlerini saldırılara karşı koruyan Milli Siber Kalkan Ahtapot, NATO’dan da tam not aldı.

Milli Savunma Bakanlığı, birçok kamu hastanesi ve belediyede milli işletim sistemi Pardus’u kullanılıyor. Pardus, askeri güvenlik gerektiren ortamlarda ve devamlılığın hayati önem taşıdığı ameliyathanelerde görev yapıyor.

Pardus 35 milyon tasarruf sağladı

TÜBİTAK ve HAVELSAN’ın işbirliğiyle dışa bağımlılığı azaltan proje için 20 milyon lira harcandı. Sadece FATİH Projesi için geliştirilen Pardus sürümü ile 35 milyon dolar tasarruf sağlandı.

Edinilen bilgiye göre, Pardus-Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Projesi, TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) öncülüğünde özel sektörün de katkılarıyla yerli kaynaklarla yürütülüyor.

2 thoughts on “Yerli Siber Kalkanımız AHTAPOT nedir? Ne işe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir